Dziś jest wtorek, 5 lipca 2022r.

Imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

Storczyk Phalenopsis - pielęgnacja


Storczyk Phalenopsis (cztaj: Falenopsis) należy do rodziny Orchidaceae.
Są to epifity - rosną na innych roślinach, które zapewniają im miejsce do wzrostu, ale nie zaopatrują ich w składniki pokarmowe. Pochodzą  ztropikalnych lasów deszczowych Azji. Do Europy sprowadzono je około 400 lat temu.
 

Są najbardziej popularnymi storczykami w Polsce, dostepnymi w kwiaciarniach przez cały rok. Wykorzystuje się je do dekorcji wnętrz, szklarni lub werand. Istnieją odmiany o:
- małych kwiatach - multiflora - mnóstwo małych kwiatów 20 - 50 szt o średnicy 3 cm,
- dużych kwiatach - grandiflora - 5-20 szt, o średnicy około 14 cm.
Wypuszczją pędy kwiatowe  kilka razy w roku. Kwiaty utrzymują się bardzo długo od kilku tygodni do 3 miesięcy.
Phalenopsis lubi rozproszone światło słoneczne. Jeżeli nasze okno znajduje się od strony północnej lub wschodniej, to mogą stać bezpośrednio na parapecie okna przez cały rok. Natomiast strona południowa lub zachodnia - od listopada do końca marca mogą stać na parapecie okna, w pozostałym okresie głębiej w pomieszczeniu 1 - 2m od okna. 
Najlepiej czuje się w zakresie temperatur od 18 do 22 stopni Celsjusza. Znosi spadek temperatury do 15 stopni Celsjusza.
Roślinę podlewamy regularnie  w zależności od mikroklimatu mieszkania ( wilgotno - sucho). Najlepszym wskaźnikiem jest barwa korzeni:
- korzenie zielone - storczyk ma mokro,
- korzenie srebrzystoszare - storczyk ma sucho.
Najczęściej podleawamy raz na 1 - 1,5 tygodnia poprzez moczenie rośliny do 0,75 wysokości doniczki w misce z wodą lub w ozdobnej osłonce przez 15-45 min.Unikamy zastoisk wody wokół storczyka, bo mogą być przyczyną chorób grzybowych.
Storczyki nie lubią przeciągów. Jedną z przyczyn opadania przedwcześnie kwiatów i pączków jest owianie rośliny przez zimne powietrze, drugą - zbyt częste i obfite podlewanie.
Gdy kwiaty na pędzie przekwitają, skracamy go nad drugim kwiatem, co pobudza wzrastanie kolejnego kwiatostanu.
Storczyki przesadzamy w specjalne podłoże, tylko wtedy, gdy doniczka jest całkowicie wypełniona korzeniami, a roślina nie kwitnie.najczęściej następuję to w okresie 5 -6 lat od zakupu.
                           

                                                                                                 Maciej Grzankowski